DEUTSCHE FASSUNG

 

 

 

 

                          

A teraz, na zakończenie, napiszę jeszcze kilka słów o sobie. Nazywam się Artur Szmigiel, pochodzę z Rucianego – Nidy na Mazurach. Liceum w Piszu, studia politologiczne na UJ w Krakowie, od kilku lat praca w Telewizji Bawarskiej w Monachium.

 

Zainteresowania: głównie historia Europy środkowej i wschodniej. Z tematyką starowierców stykam się już od wczesnego dzieciństwa: wśród nich wyrastałem, odwiedzałem molenny i poznawałem ich codzienne życie. Z zamiarem napisania kilku słów o tej, jakże fascynującej, grupie nosiłem się od wielu lat. Wreszcie, „liznąwszy” nieco wiadomości o HTML-u, postanowiłem stworzyć stronę internetową...

 

Wiadomości o staroobrzędowcach, jakie tu znajdziesz, nie są kompletne i siłą rzeczy mają selektywny charakter. Forma strony internetowej stawia jednak pewne ograniczenia... Jej założeniem nie było jednak wyczerpanie tematu – tym zajmują się mądrzejsi ode mnie -  lecz  przedstawienie go w przekrojowy i przystępny laikowi sposób. Czy mi się to udało - oceń sam...

 

Starałem się pisać w oparciu o rzetelne opracowania: ich wykaz znajdziesz w rozdziale „Literatura. Linki”. Jeśli gdzieś wkradł się jakiś błąd, było to wynikiem mojej nieuwagi, bądź przeoczenia. Ale, jak to mówią, nobody is perfect! Będę Ci wdzięczny za wszelkie wskazówki, uwagi i komentarze, które możesz nadsyłać pod mój adres mailowy, zamieszczony poniżej. 

 

 

 

Drogi Gościu, jeśli po przedarciu się przez wszystkie rozdziały nie zasnąłeś, a może nawet nabrałeś chęci, by dowiedzieć się czegoś więcej, zajrzeć do kompetentnych opracowań przedmiotu, ruszyć do biblioteki, a latem w ostępy Mazur i Suwalszczyzny – będzie to dla mnie znakiem, że cel, który mi przyświecał przy tworzeniu „Philipponii”, został osiągnięty.

 

 

Dziękuję wszystkim, którzy pomogli mi przy tworzeniu tej strony.

 

 

Poświęcam ją pamięci mojej Mamy i jej Rodziców

 

Artur